Utrata danych może nastąpić w różnych okolicznościach, takich jak awaria twardego dysku, uszkodzenie systemu plików w wyniku utraty zasilania czy nawet katastrofy naturalnej. W macierze dyskowe Qsan został wbudowany specjalny mechanizm Storage Disaster Recovery Solution, który zapewnia możliwość zapisywania kopii migawkowych przy współpracy z Windows VSS (funkcja QSnap) oraz zdalną replikację (funkcja QReplica).
Sposób wykorzystania zasobów dyskowych zależy od przeznaczenia znajdujących się na nich danych. Gdy zapis wideo będzie potrzebny tylko przez kilka dni, do jego ochrony wystarczą zwykłe kopie migawkowe. Ale jeśli zawiera on szczególnie ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa, których dostępność bez przerw musi być zagwarantowana, plan ich ochrony przed skutkami awarii musi uwzględniać przechowywanie w wielu miejscach, a czasami także poza budynkiem firmy. Lokalny backup pozwala na skrócenie czasu odzyskiwania danych, zaś backup zdalny umożliwia szybkie przełączenie gdy wystąpi katastrofa lub bardzo poważna awaria. Daje też administratorom więcej czasu na rozwiązanie problemu w podstawowym centrum danych.
Qsan AegisSAN zapewnia wiele interfejsów użytkownika, co ułatwia zarządzanie i integrację z posiadanym środowiskiem. Poprzez przeglądarkę internetową konfiguracja może być przeprowadzona z wykorzystaniem kilku kliknięć myszy. Dostępny jest specjalistyczny interfejs programistyczny QCentral API oraz przykłady kodów, dzięki którym wszystkie dostępne funkcje oraz metody zaawansowanej ochrony danych mogą być zintegrowane z oprogramowaniem do rejestratoracji wideo w ciągu kilku dni.
Oprogramowanie QCentral pozwala także na zdalne zarządzanie całym rozproszonym środowiskiem zbudowanym z macierzy Qsan poprzez jedną konsolę. Gdy w ramach jednego wdrożenia funkcjonuje wiele podobnych placówek, możliwe jest przeprowadzenie jednorazowej konfiguracji z jednej z nich i eksport ustawień konfiguracyjnych do pozostałych urządzeń, co pozwala na znaczną oszczędność czasu.
Monitoring wideo to branża,w której Qsan zaistniał już w latach 90, kiedy to zaczął dostarczać macierze w wersji OEM. Monitoring wideo na macierzach Qsan implementują takie firmy jak Bosch, tyco, Geutebruck, dahua czy American Dynamics. Warto też dodać jeżeli chodzi o monitoring wideo, że Qsan jest partnerem SNIA oraz FCIA, co oznacza, że wszelkie nowe standardy jakie może otrzymać monitoring wideo są tworzone od podstaw także przez firmę Qsan, można powiedzieć, że monitoring wideo to specjalizacja firmy Qsan.