Dysk sieciowy XN5104R
XCubeNAS 5104R jest najnowszej generacji systemem NAS, który został zaprojektowany z myślą o szerokiej gamie zastosowań. Od podstawowego serwera plików wykorzystującego Zetabyte File System (ZFS), centrum składowania danych kopii zapasowych, macierzy dla środowisk wirtualizacji do wydajnej edycji multimediów. Wyposażony jest w 4 zatoki na dyski w obudowie o wysokości 1U (4 x 2.5″/3.5″ SATA + 2 M.2 NVMe). W podstawowej wersji na pokładzie znajdziemy 2-rdzeniowy procesor Intel Xeon, 8GB RAM ECC z możliwością rozbudowy do aż 256GB, a co najważniejsze 4 porty 2.5GbE RJ-45. Pojemności można skalować do ponad 9PB wykorzystując do tego jednostki rozszerzające z serii XD5300.
2 porty USB 3.0
4 porty 2.5GbE RJ-45
1 slot PCIe Gen4 x8
Moduł zasilacza 450W (80 PLUS Platinum)
Moduł zasilacza 450W (80 PLUS Platinum)
Dane techniczne dysku sieciowego QSAN
Procesor | Intel Xeon Dual Core | Ilość i rodzaj nośników | 4 x 2.5″/3.5″ SATA 6Gb/s 2 x M.2 NVMe |
Pamięć RAM | 8GB DDR4 ECC (max. 256GB ECC) | Maksymalna pojemność (surowa) | 96TB |
Komunikacja LAN | 4 x 2.5GbE LAN (RJ45) | Zasilacz redundantny | 450W x 2 (80 Plus Platinum) |
Złącza dodatkowe | 3 x USB 3.0 1 x Port konsolowy (szeregowy) 2 x SAS 12Gb/s | Wymiary | Rack 19″ 1U – 44mm x 438mm x 510mm |
Sloty na karty rozszrzeń | 1 x PCIe Gen4 x8 | Certyfikacja | FCC, CE, BSMI |
Zaawansowana technologia zarządzania przestrzenią danych
Dostosowana do indywidualnych potrzeb technologia pul dyskowych skutecznie zaspokaja różnorodne potrzeby związane ze skalowalnością, wysoką dostępnością, wydajnością oraz integralnością danych. Obsługa wielu poziomów RAID (1, 5, 6, 10, 50, 60) zapewnia integralność danych w każdym możliwym scenariuszu użycia. Przestrzeń puli pamięci może być rozszerzona ?w locie?, szybko reagując na rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń dla danych. Budowa dysków sieciowy z serii Qsan XCubeNAS umożliwia tworzenie dostosowanych pul pamięci oraz automatyczne pozycjonowanie danych oparte na ich użyciu. Dane, z których korzystamy najczęściej będą przesuwane na najbardziej wydajne dyski, natomiast dane z których korzystamy najmniej będą umieszczane na wolniejszych, ale bardziej ekonomicznych dyskach. Urządzenie XCubeNAS będzie to robić automatycznie.
Zarządanie danymi – autotiering
Technologia automatycznego pozycjonowania danych pomaga zwiększyć wydajność bez drastycznego obciążania budżetu. XCubeNAS oferuje technologię auto-tieringu, która sprawia, że system stale analizuje częstotliwość dostępu do danych w celu zwiększenia dostępności danych. Najczęściej wykorzystywane dane zostają przeniesione na dyski najbardziej wydajnego poziomu, z drugiej strony rzadziej używane dane przenoszone są na wolniejsze dyski o wysokiej pojemności. Obciążenie środowiska pracy może zostać drastycznie zredukowane, a jego wydajność zdecydowanie wzrosnąć bez ogromnych inwestycji w rozwiązanie „All Flash” oparte wyłącznie na dyskach SSD wszystko to zostanie zrobione przez technologię inteligentnego, automatycznego pozycjonowania danych XCubeNAS.
Thin provisioning
Weź tyle ile potrzebujesz – to filozofia technologii Thin Provisioning, który pozwala wielu usługom i aplikacjom korzystać z tej samej przestrzeni dyskowej bez ograniczenia przestrzeni dla poszczególnych elementów. Wraz z technologią Thin Provisioning’u przestrzeń jest alokowana dynamicznie, dostosowując się do rosnących wymagań, odpowiadając na potrzeby firm ze zwiększoną elastycznością i obiecującymi możliwościami.
Pamięć podręczna na dysku SSD
Serwer XN8112R posiada na płycie głównej dwa sloty na dyski M.2 NVMe (PCIe Gen 3×2), które cechuje bardzo wysoka wydajność zapisu i odczytu. Mogą one zostać w systemie przydzielone jak pamięć podręczna dla wolumenów zlokalizowanych na wolniejszych dyskach talerzowych. Rozwiązanie o nazwie „Hybrid SSD Cache” to pojemna, drugorzędna pamięć podręczna, która przyśpiesza prędkość dostępu do danych dzięki umieszczeniu dysków SSD pomiędzy podstawową pamięcią DRAM, a dyskami twardymi. Dzięki temu wydajność dużych, zainstalowanych dysków SATA, staje się mniej istotna, zwłaszcza przy pracy z duża ilością niewielkich plików.
Deduplikacja danych
Funkcja deduplikacji danych na dyskach sieciowych QSAN XCubeNAS, to blokowa funkcja, która w locie (inline) sprawdza podobieństwo bloków danych podczas zapisu na dyskach. Jeżeli system wykryje identyczne bloki danych, nie zostaną one zapisane, oszczędzając tym samym przestrzeń. Deduplikcja najlepiej sprawdzą się pod kątem danych, które mają powielone struktury. Są to, np. systemy operacyjne z serwerów fizycznych oraz wirtualnych, aplikacje wszelkiego rodzaju nie posiadające kompresji natywnej. Najczęściej jednak deduplikację wykorzystuje się w systemach kopii zapasowych.
Snapshot czyli migawka danych
Snapshot określany jako migawka to zrzut danych zapewniający dostęp do ich starszych wersji. Często używany w odniesieniu do maszyn wirtualnych, oznaczając „zamrożenie” stanu dysków maszyny wirtualnej i utworzenie punktu w czasie, do którego możemy daną maszynę przywrócić. W systemie QSM migawki rejestrują stan folderów współdzielonych oraz jednostek iSCSI LUN, a następnie zmiany zachodzące podczas zapisu. Poprzez regularne wykonywanie migawek, administratorzy mogą lepiej kontrolować wersje danych oraz realizować odzyskiwanie folderów i jednostek LUN w trybie natychmiastowym.
Oprogramowanie zarządzające QSAN Storage Manager (QSM) 3.0
QSM 3.0 (QSAN Storage Manager) to system operacyjny NAS dla serii QSAN XCubeNAS. System QSM oparty jest na jądrze Linux oraz wewnętrznie udoskonalanym 128-bitowym systemie plików ZFS (Zetabyte File System). Zaawansowane funkcje magazynowania danych systemu QSM zapewniają trwałe i niezawodne zarządzanie pamięcią masową, ochronę przed cichym uszkodzeniem danych, bezproblemową rozbudowę pojemności, kilka mechanizmów kontroli integralności danych, ochronę szyfrującą dyski i pule pamięci oraz nielimitowaną ilość migawek i klonowania.
Dzięki wydajnemu systemowi plików intuicyjnemu interfejsowi w QSM 3.0 administratorzy IT są w stanie skutecznie zarządzać użytkownikami, przestrzenią, przepustowością sieci oraz mogą monitorować aktywność w urządzeniu XCubeNAS, a także natychmiast reagować na nagłe zdarzenia.
Dla użytkowników ważne jest, aby w prosty sposób mogli obsługiwać i zarządzać urządzeniem XCubeNAS. Przejrzysty i intuicyjny interfejs zawierający proste ikony graficzne i przypominający interfejs znany z telefonów i tabletów, sprawia że korzystanie z XCubeNAS jest jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze dla wszystkich użytkowników, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.
Pełna ochrona danych z QSAN XCubeNAS
Dane na serwerze są najważniejsze i wiemy jak je chronić
Rosnąca fala naruszeń związanych z ochroną danych, złośliwym oprogramowaniem i wyciekami danych oznacza, że systemy i procedury bezpieczeństwa w firmie stają się niezbędne. System QSM dla dysków sieciowych Qsan XCubeNAS został zbudowany w oparciu o zasady stawiające bezpieczeństwo na pierwszym miejscu i zapewni Ci pełną ochronę danych na dyskach sieciowych Qsan XCubeNAS. Stworzone narzędzia chronią system przez włamaniami i przechwyceniu danych, a także przed kradzieżą i przypadkowym usunięciem. Ponadto, korzystając z wbudowanego oprogramowania antywirusowego można tworzyć zadania, które będą skanować cały system lub wybrane foldery w ramach ustalonego harmonogramu.
Technologia SED
Qsan XcubeNAS może być jeszcze bardziej bezpieczny dzięki technologii dysków samoszyfrujących zwanej SED (Self-Encrypting Drive). Dzięki tej technologii, nawet jeżeli dysk fizyczny zostanie skradziony lub błędnie umieszczony, dane na nim pozostaną chronione przed ich naruszeniem poprzez wygenerowaniu klucza autentykacji (AK), aby chronić przed nieautoryzowanym dostępem. Jednocześnie dyski SED oferowane przez QSAN zapewniają bezpieczną migrację puli pamięci do innego urządzenia XCubeNAS i łatwe zarządzanie kluczem AK poprzez jego eksport w celu zwiększenia wydajności.
Szyfrowanie
Mechanizm szyfrowania puli w dyskach sieciowych XCubeNAS zapewnia bezpieczne środowisko pamięci masowej dla każdego, kto wymaga aby modyfikacja danych była poprzedzona pełną autoryzacją użytkownika. Serwer XCubeNAS obsługuje szyfrowanie kluczem AES do 256-bitów dla dysków wewnętrznych oraz zewnętrznych dysków podłączonych przez USB/eSATA. Szyfrowanie jest zgodne z wojskowym standardem FIPS 140-2, który jest uważany za najwyższy certyfikowany poziom zabezpieczeń.
Technologia WORM
Technologia WORM została zaprojektowana, aby zapobiec celowemu lub przypadkowemu modyfikowaniu danych w określonym czasie. Dane będące pod ochroną WORM, w ustalonym przez użytkownika czasie, mogą być wyłącznie odczytane; nie może on wtedy modyfikować tych plików i folderów do momentu upłynięcia wyznaczonego czasu. WORM pozwala chronić dane przed wirusami szyfrującymi, które w ukryty sposób instalują się w systemie ofiary i szyfrują jego pliki, sprawiając tym samym, że dane stają się niemożliwe do odczytania. WORM chroni dane przed nieautoryzowaną modyfikacją i zagrożeniami, zapewniając poprawność i integralność danych.
Wirtualizacja z QSAN XcubeNAS
Przestrzeń gotowa na wirtualizację
Każdy dysk sieciowy QSAN XCubeNAS posiada certyfikat zgodności ze środowiskiem VMware Ready, Citrix Ready oraz Microsoft Hyper-V. Nie ma znaczenia, które środowisko do wirtualizacji będziesz wdrażał, dysk sieciowy QSAN XCubeNAS jest praktycznym i wydajnym systemem pamięci masowej, który można wdrożyć na każdej z platform do wirtualizacji. QSAN XCubeNAS może być używany jako główny magazyn pamięci masowej oraz jako miejsce kopii zapasowej istniejącego magazynu. Jako urządzenie do przechowywania kopii zapasowej, XCubeNAS obsługuje szeroką listę oprogramowania wielu producentów do backupu maszyn wirtualnych, wykluczając ryzyko utraty Twoich danych i maszyn wirtualnych.
Kompleksowa rozwiązanie kopii zapasowych z QSAN XCubeNAS
Bezpieczna kopia danych ze stacji roboczych i serwerów
Dysk sieciowy Qsan XCubeNAS skutecznie radzi sobie z poniższymi zadaniami, zapewniając kompleksowe i skuteczne rozwiązania przeznaczone do tworzenia kopii zapasowej i minimalizując tym samym ryzyko utraty danych. Różne urządzenia pamięci masowej, serwery zdalne, chmury publiczne czy też inny XCubeNAS mogą być bez problemu zintegrowane z Twoim dyskiem sieciowym Qsan, uzyskując wszechstronne rozwiązanie do backupu i powodując, że dane stają się jednocześnie szeroko dostępne, bezpieczne i skutecznie chronione.
Backup danych – XReplicator
Najczęstszą przyczyną utraty danych jest awaria dysku twardego, awaria systemu operacyjnego, a jeszcze częściej przypadkowe usunięcie danych. Kompleksowa kopia zapasowa jest rozwiązaniem problemów związanych z ryzykiem utraty danych. Aplikacja XReplicator (stworzona przez Acronis) tworzy kopię zapasowa wszystkich danych z komputerów czy serwerów w sieci lokalnej zapisując je na XCubeNAS. XReplicator zapewnia tworzenie kopii zapasowej obrazu dysku, folderów i plików. XReplicator może również wykonać backup całego komputera na dysku sieciowym Qsan jako kopię typu bare-metal. Oprogramowanie XReplicator obsługuje systemy Windows XP i nowsze oraz Windows Server 2008 w górę. Zapewnia kopię plików otwartych (pliki np. Outlook, bazy danych itp), możliwość ustalenia harmonogramu (miesięczny, tygodniowy, dzienny, automatyczny), typu kopii (pojedyncza wersja, kopia przyrostowa i różnicowa). Kopie mogą być szyfrowane prywatnym kluczem, z kontrolą wersji i funkcją czyszczenia.
Ochrona danych na serwerze XCubeNAS
Dyski sieciowe Qsan XCubeNAS oferują zdalną replikację w czasie rzeczywistym. Dane mogą być przesyłane do zaufanych magazynów poprzez zdalną kopię zapasową w czasie rzeczywistym. Poprzez okresową kopię danych do różnych lokalizacji Twoje dane mogą być szybko odzyskane w sytuacji gdy dojdzie do awarii i nagłej utraty danych. Mamy zachowany dostęp do danych, oferując firmom więcej opcji przy tworzeniu planu odtwarzania awaryjnego.
Funkcja XMirror regularnie synchronizuje wolumen lub zawartość folderu pomiędzy wieloma urządzeniami XCubeNAS. Każda modyfikacja dokumentów będzie replikowana na innego XCubeNAS. Korzystając z XMirror mamy zapewnioną spójność danych i ich dostępność na innym urządzeniu XCubeNAS. Funkcja obsługuje foldery i całe wolumeny, może być jedno- lub dwukierunkowa i zapewnia kontrolę wersji (do 64 wersji). Każdy XCubeNAS jest zintegrowany z usługą chmurową Amazon S3 co umożliwia użytkownikom tworzenie kopii zapasowej całej macierzy do chmury zamiast do drugiego XCubeNAS lub innego urządzenia.
Pamięć masowa IP SAN/NAS QSAN XCubeNAS
Wiele zastosowań – zawsze najlepszy wybór
Wybrane zastosowania XCubeNAS
XCubeNAS umożliwia korzystanie z dużej liczby aplikacji i usług na urządzeniu NAS kiedy tylko będziesz ich potrzebował. Dysk sieciowy XCubeNAS to wielozadaniowe urządzenie pamięci masowej, które może odgrywać kluczową rolę dla wielu różnych zadań. W najprostszym scenariuszu XCubeNAS może być serwerem plików, udostępniającym przestrzeń do wymiany danych dla wielu użytkowników w firmie. Porty sieciowe o wysokiej przepustowości zapewniają szybki odczyt i zapis danych z urządzenia NAS.
Wydajność i stabilność XCubeNAS umożliwia edycję multimediów, zarówno dla pojedynczego jak i dla większej grupy użytkowników. Trzecim przykładem wydajności XCubeNAS jest użycie go jako przestrzeń dla monitoringu IP. Qsan daje moc i stabilność przy nagrywaniu każdej klatki obrazu bez obaw o wystąpienie jakichkolwiek problemów.
Centralne przechowywanie danych
Dzięki dyskom sieciowym XCubeNAS błyskawicznie i w bezpieczny sposób udostępnisz pliki innym osobom, niezależnie od tego gdzie się znajdują. Możesz przeglądać, organizować i przenosić pliki między Twoim komputerem i dyskiem sieciowym, przez cały czas, mając możliwość dostosowania uprawień aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo. Bezproblemowy, w pełni zintegrowany system daje możliwość udostępniania plików w różnych środowiskach komputerowych, w tym Windows, Mac, Linux, Android i iOS.
Użytkownicy lub grupy użytkowników mogą być kontrolowani poprzez ograniczenie przestrzeni (tzw. quota) dla folderu lub dla całego systemu, co daje administratorowi kompletną kontrolę nad tym co jest przechowywane w XCubeNAS.
Windows AD oraz usługi LDAP
Poprzez wsparcie dla Windows AD oraz LDAP, XCubeNAS umożliwia bezproblemową integrację wielu kont. Do dysku sieciowego możemy dołączyć 200 000 kont domenowych, a ich foldery domowe będą utworzone automatycznie, pomagając tym samym administratorom IT zredukować duplikację danych dostępowych i zminimalizować obciążenie pracą przy tworzeniu nowych użytkowników i przydzielaniu domyślnej konfiguracji. Zaawansowane uprawnienia dostępu umożliwiają tworzenie uprawnień na podfolderach, natomiast Windows ACL umożliwiają wdrożenie mechanizmu uprawnień na plikach i folderach. Przy wsparciu dla obu funkcjonalności ACL, administratorzy mogą elastycznie dopasowywać uprawnienia dostępu bez względu na to z jakiego systemu operacyjnego korzystają., chroniąc tym samym dane przed nieautoryzowanym dostępem.
Specjalizowane pule dyskowe
Myśląc o typowych przykładach użycia, dysk sieciowy XCubeNAS umożliwia trzy zoptymalizowane rozwiązania dla pul pamięci, zapewniające wysoką dostępność i wydajność dedykowaną dla różnych rozwiązań. Pierwszym jest tryb ogólny – domyślny dedykowany dla kopii zapasowej i udostępniania plików. Drugą opcją jest pula przeznaczona pod media, gdzie jest pełna optymalizacja IOPS dla małych pakietów sekwencyjnych operacji zapisu i odczytu oraz odpowiednia przepustowość dla dużych losowych pakietów. Trzecią opcją jest optymalizacja pod bazy danych, gdzie synchronizacja danych pomiędzy pamięcią cache i dyskami w czasie rzeczywistym, zapewniająca integralność dla baz danych.
Wsparcie poziomów RAID XCubeNAS
Dyski sieciowe XCubeNAS zapewniają obsługę rozbudowanych poziomów RAID: 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 dla różnych scenariuszy użycia. Każdy z poziomów RAID może być wdrożony natychmiast, z pominięciem etapu inicjalizacji i synchronizacji, dostarczając tym samym bezpieczną, chronioną i wysokowydajną przestrzeń bez żadnych opóźnień. Kiedy awarii ulegnie jeden z dysków w konfiguracji RAID, XcubeNAS potrafi ograniczyć odbudowę wyłącznie do faktycznie wykorzystywanych bloków danych, nie do całej macierzy RAID. Pomaga to w redukcji ryzyka utraty danych podczas procesu odbudowy i bardzo przyspiesza proces odbudowy macierzy.