W celu przyspieszenia operacji wejścia-wyjścia wybrane dyski w macierzach Qsan można wykorzystać jako pamięć podręczną. Zwiększenie wydajności systemu nawet o 70 proc. daje zastosowanie dysków SSD jako cache. Dodatkowo urządzenia tej marki umożliwiają podzielenie grup dysków na warstwy, dzięki czemu bazy danych mogą rezydować na napędach SAS, a pliki i kopie zapasowe na dyskach SATA.
Za bezpieczeństwo przechowywanych danych odpowiadają sprzętowe kontrolery RAID, które (w przeciwieństwie do kontrolerów programowych) nie tracą danych w momencie zaniku zasilania. Dzięki temu wolumen RAID jest zupełnie niezależny od oprogramowania macierzy i jego ewentualnych błędów. Urządzenia Qsan są dostępne w wersji z pojedynczym i redundantnym kontrolerem, pracującym w trybie active-active.
Dane można zabezpieczyć także w ramach procesu asynchronicznego klonowania na wolumenach dyskowych w ramach jednej grupy RAID, na różnych wolumenach RAID, a także na różnych macierzach. Gdy zajdzie taka potrzeba, macierze dyskowe QSAN pozwalają na bezproblemowe przenoszenie dysków wraz z danymi pomiędzy macierzami (dotyczy to zarówno pojedynczych napędów, jak i całych wolumenów RAID). Możliwa jest również replikacja wolumenów na różnych macierzach.
Opatentowana przez Qsan technologia QiSOE (iSCSI Offload Engine) dba o to, aby zminimalizowane zostało obciążenie kontrolerów dyskowych. Dzięki niej możliwe jest odciążenie procesorów macierzowych o nawet 20 proc. Rozwiązanie to stosowane jest zarówno w macierzach iSCSI, jak i Fibre Channel.